close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
هفت رویکرد برتر در طراحی معاصر
loading...

جستجوگر مدیر

  هفت رویکرد برتر در طراحی معاصر سالهای اخیر در رویارویی با چالش های روز افزون در زمینه طراحی، راهکارهایطراحی جهانی به رشد چشم گیری رسیده است و با الحاق زیبایی طراحی و اصولمهندسی با دیگر چیزهایی که جهان اطراف را احاطه کرده اند، این راهکارها دربلند مدت نیز ادامه خواهد یافت. 1- طراحی جهانی Global Design: طراحیصنعتی همچون بسیاری از صنایع دیگر، در اقتصاد جهانی به طور چشم گیری بهسرعت تغییر کرده است. به گونه ای که طراحی بین المللی، مرزهای جغرافیاییرا از بین برده و یک طراح در دهلی باید با تولید کنندگانی…

رسالت ما

امروزه نقش و اهمیت تجارت به ويژه در حوزه بين المللي در رشد وتوسعه اقتصادی کشورها  بر کسی پوشیده نیست این اهمیت به اندازه ای است که كه اغلب از آن به عنوان موتور رشد و توسعه اقتصاد کشورها  یاد میشود.

با توجه به نقش و اهمیت تجارت و اقتصاد در پیشرفت جوامع، گروه "تجارت در دهکده ایرانی"  در سال 1390 با هدف ارائه  اطلاعات و اخبار مورد نیاز در حوزه تجارت واقتصاد آغاز بکار کرد و تاکنون با همکاری دوستان توانسته است علاوه بر ارائه آخرین اخبار روز این حوزه بیش از هزار مقاله مرتبط را بصورت طبقه بندی شده در اختیار علاقمندان قرار دهد .

هدف ما،  کمک به علاقمندان حوزه تجارت  و اقتصاد و تسهیل دستیابی ایشان به منابع این دانش است. ماسعی داریم ازطریق تسهیل فرایند انتقال دانش به علاقمندان آن به کسب وکارهای نیازمند به این دانش کمک کرده وازاین طریق درافزایش رفاه اقتصادی نقش مثبتی ایفا کنیم، ما تلا ش خواهیم کرد در حد توان خود  اطلاعات مورد نیازبرای تصمیم گیری فعالان اقتصادی و تجاری را از طریق این سایت ارائه نمائیم و دست  کلیه کسانی که تمایل دارند ما را در رسیدن به این هدف یاری نمایند میفشاریم.


هفت رویکرد برتر در طراحی معاصر

 

هفت رویکرد برتر در طراحی معاصر

سالهای اخیر در رویارویی با چالش های روز افزون در زمینه طراحی، راهکارهایطراحی جهانی به رشد چشم گیری رسیده است و با الحاق زیبایی طراحی و اصولمهندسی با دیگر چیزهایی که جهان اطراف را احاطه کرده اند، این راهکارها دربلند مدت نیز ادامه خواهد یافت.

1- طراحی جهانی Global Design:
طراحیصنعتی همچون بسیاری از صنایع دیگر، در اقتصاد جهانی به طور چشم گیری بهسرعت تغییر کرده است. به گونه ای که طراحی بین المللی، مرزهای جغرافیاییرا از بین برده و یک طراح در دهلی باید با تولید کنندگانی در مونسوتس کارکند.

 

گرایش به گسترش و رشدروابط میان مجامع طراحی به واسطه استفاده از شبکه وب در فرآیند طراحی منجربه تحولاتی خواهد شد. برای شرکت های بزرگ، تامین نیاز های بازار منطقه ایو خرده پا مقرون به صرفه تر و پر بازده تر از این است که وارد بازار هایجهانی بشوند. بیشتر طراحان به طرز فزاینده ای شروع به تأمین نیازهایمشتریان در آفریقا، آسیا، و آمریکای لاتین با محصولاتی نموده اند که بهخوبی طراحی شده اند.

2. رویکرد طراحی سبز Green Design:
پس از 1990، مسائل مربوط به امور اجتماعی و زیست محیطی به عنوان یکی ازمهم ترین مسائل در طراحی صنعتی معاصرمورد ملاحظه قرار گرفته است. بدین ترتیب بر اساس این اصلی ترین گرایشطراحی، طراحان می توانند تمامی محصولات را به نحوی که به حفظ سیاره زمینکمک می کند، طراحی نمایند.

سازندگانبه طور فزاینده از مواد پایداراستفاده کرده و بر روی پاکسازی فرآیند تولیدتأکید دارند، شرکت هایی مثل هرمان میلر ارزش هایی را برای محصولات موردنیاز برای زندگی به شیوه ی امروزین تعریف کرده اند که ازآن جمله می توانبه اثرات زیست محیطی تولید و حمل و نقل محصولات اشاره کرده و با کاربردرویکرد طراحی سبز روند طراحی را پشتیبانی می نمایند. امروزه در طراحیساختمان نیز بر طبق شاخصه های سبز اتو دسک، تعداد معمارانی که از عملکردهای طراحی پایدار در پروژه هایشان استفاده می کنند، به سرعت افزایش مییابد. به طوری که 90 درصد معماران انتظار دارند تا سال 2012 قواعد و اصولطراحی پایدار در سطح جهانی مورد استفاده قرار گیرد.

اتودسک به شرکت های دیگری همچون گرین بیلد و گروه لوسید دیزاین می پیوندد، تانرم افزاری را توسعه دهد که به طراحان و مهندسان اجازه می دهد اثرات زیستمحیطی را اندازه گیری کرده و در تسهیل روند طراحی سبز کمک نمایند و به اینمنظوردر سال 1993، هرمان میلر مبلغ قابل توجهی را به عنوان بودجه برایشروع کار شورای ساختمان سبز ایالت متحده (USGBC) کمک کرد.

3. رویکرد طراحی شخصی Personal Design:
امروزهشرکت ها نیازمند پیگیری روندهایی جدید و انحصاری هستند تا بتوانند از عهدهنیاز های منحصر به فرد خریداران خود بر آیند، چراکه  بسیاری از مشتریانمحصولاتی را می خواهند که برایشان به صورت شخصی طراحی و ساخته شده باشد. لذا حرفه طراحی تا جایی پیش رفته که "ساخت بر اساس سفارش به صورت انبوه" را مورد توجه قرار داده و به توانایی تولید محصولات خاص به مقدار کم و باکیفیتی بالا و در نهایت سود آور برسد.

آنهامی توانند توضیح دهند که چرا AUDI روند تولید سفارشی را در پیش می گیرد،البته فرآیند تولید برخی از این محصولات سفارشی ممکن است برای انجام خیلیاز کار ها به صورت تولید انبوه و کار خانه ای مناسب نباشند، این فرآیند هادامنه ای از انتشار رومیزی تا تولید غذا های مخصوص را در برمی گیرند.

مردمراه خود را یافته اند؛ آنها محصولاتی را می خواهند که احساسات فردی آنهارا در نظر گرفته، اصیل، کاربردی و منحصر به فرد باشند، لذا پیروی از قاعده "یک اندازه - برای همه" اگر تا امروز هم حفظ شده باشد، بعد از این خواهدمرد. تنها راهی که برای رسیدن به موفقیت برای شرکت ها باقی می ماند ایناست که کالاهای مورد تقاضای مصرف کنندگان را آن گونه که مورد تقاضای ایشاناست، تحویل بدهند و فقط این طراحان هستند که می توانند چنین مشکلی را حلنمایند.

شرکت ها یی مثل کانورس و کفشنایک آی دی، نیبر هودیز و حتیM&Msومینی کوپردر تلاش هستند تا به علامت های تجاری خود قواعد" خودتان بسازید" را اضافه نمایند.

4. رویکرد طراحی تعاملی Interactive Design:
در طراحی تعاملی همواره به دنبال یافتن پاسخی برای این سوال هستند، که: "ما چه احساسی را از مشتریان خود می خواهیم؟"
درروز نامه ی 24 نوامبر سایت Trendwatching.com همان طور که IMT (وب سایت نوآوری) دو سال پیش اشاره کرده بود، اذعان داشته است که با اجازه دادن بهمشتری برای حضور فعال در روند طراحی و اظهار نظر در توسعه ی تولید صنعتی،طراحی تعاملی در شرف دستیابی به قدرت و پیشرفت است.

اینجمله ها باید به عنوان پایه ای برای طراحی قرار گیرد: مشتریان را بنگرید وبا آنها تعامل برقرار کنید، با آنها حرف بزنید و به حرف هایشان گوش کنید وبر اساس داده های کارشناسی شده آنها عمل نمایید. با ارتقای کلیه توانایی وعملکردهای هوشمندانه در محصولات، برخی شرکت های تعاملی، بسیار فعالانه عملمی نمایند تا محصولات بهتری بسازند.

نفود لابراتوارهای آنلاین، مثلConcept lab volvo، بوئینگِNewAirplan.comو یا Labs Google، شاهدی بر در نظر داشتن تقاضای مشتریان بوده و مردم رابه اظهار نظر درباره آنچه دوست دارند و ندارند، فرا می خواند.

5. رویکرد طراحی ساده Simplex Design:
طراحانصنعتی همواره به دنبال بهترین ها هستند تا ساده ترین راه برای استفاده مااز اشیاء را در اختیارمان قرار دهند. Ellen Lupton متصدی موزه ملی طراحیمعاصر Cooper-Hewitt معتقد است: "سادگی و صراحت در طراحی معاصر یک جریانبسیار قوی است".

در مقاله ی " 10رویکرد طراحی صنعتی که شما نمی توانید آنها را نادیده بگیرید"، که Steve McCallion مدیر اجرایی خلاقیت در شرکت طراحی صنعتی زیبا دیزاین منتشر کرده است، به مسأله "ساده بودن" اشاره شده است.

علیرغماینکه هنور تعریف مشخصی از ویژگی های این رویکرد در اذهان عمومی وجودندارد، اما در دنیای دیزاین محصولات زیادی مثل iPhone اپل وجود دارند کهبا وجود برخورداری از کاربردهای زیاد و قابل توجهی به صورتی ملموس بااستفاده کننده ارتباط برقرار نموده و نیز از نظر ارگونومی و سهولت استفادهدرست عمل می نمایند.

اولینتلفن با نام تجاری اپل که با ادغام یک تلفن، یک iPod و جستجوگر وب بهبازار عرضه شده، اینترفیس کاربر را با صفحه قابل لمس و توانایی های چندرسانه ای ترکیب کرده و حضوری موفقیت آمیز به دنبال داشت.

بهعنوان مثالی دیگر می توانید به شگفتی اخیر نیکون مدل 40D توجه کنید. دوربین دیجیتال DSL که اواخر سال 2006 وارد بازار شد و از نظر کوچکی وسبکی و کیفیات ارگونومیکی بهتر شده، بدون اینکه از سهولت استفاده وکاربردهای متنوع آن کاسته شود و از جانب مصرف کنندگان متخصص و آماتورها،تا حد زیادی مورد استقبال قرار گرفت.

6. رویکرد طراحی زنانه Feminine Design:
سایت ترند واچینگزنان را "جایگاه ویژه ملیونی... بازاری که همه بازارها را تحت کنترل میگیرد" می داند. بسیاری از شرکت ها به این واقعیت واقفند؛ لذا دختران وزنان را به شیوه های جالب مورد هدف قرار می دهند.

فوربسبا اشاره به گوشی موبایل ریزر موتورولا به رنگ صورتی، می گوید: "بسیاری ازتولید کنندگان نمونه های لطیف تر و زنانه پسند تری از محصولات بزرگ و زمختقبلی خود را امروزه به نحوی می سازند که مردان و زنان را به طور یکسان جذبمی کنند."

دیزاین بیسیک نقشههای خانه هایی زن محور را برای ساختمان سازها ارائه می کند. ال جی، گوشیهای پرادا را بیرون داده و موتور سیکلت ویکد ویمن کوپرز برای جلب رضایت،شکایت هایی که زنان سالیان سال آنها را ابراز می کنند مدنظر قرار دادهاست؛ نظیر: "این موتور سیکلت ها بیش از اندازه سنگین، بلند و پهن هستند وزنان نمی توانند از آنها به راحتی استفاده کنند".

حتیتولید کنندگان نوشابه ها، فعالانه ذائقه زنانه را با طعم های شیرین و میوهای ترکیب کرده و بسته بندی های جدید و زیبایی را عرضه می کنند. Geeksugar.com، Rethink Pink، Marketing To Women Online وBlogHer را چککنید.

7. رویکرد طراحی سلامتی Health Design:
بسیاریاز شرکت ها در حال طراحی و ارائه محصولاتی هستند که برای میان سالان مشکلینداشته باشد. به طوری که در "مجله طراحی بین المللی" آمده است، انتظارداشته باشید که تعدادی خدمات نظارتی بهداشتی به روش Do It Yourself یا "خودتان انجام دهید" در ابزارهای نمایشگر و کنترل کننده وضعیت سلامت وبهداشت و نیز ارائه کمک های اولیه، به زودی به بازار عرضه شوند. به طوریکه نسل جوان و خانواده های آنان که در دوران انفجار جمعیت زندگی می کنند،برای ممانعت از بدتر شدن وضعیت بهداشت به وسیله ی این ابزارها، می توانندهر کاری را به صورت شخصی انجام دهند."

به عنوان مثالدفی بیلی ریتوربرای استفاده واقعی همگان طراحی شده است تا برای گرفتگی های ناگهانی قلبی،علاجی فوری ارائه نماید. این ابزارها، راهنماهایی صوتی دارند که استفادهکنندگان را مرحله به مرحله در دادن شک های عضلانی به فردی که دچار گرفتگیعضلات قلبی شده یاری می کنند؛ و به آنها یاد آوری می نمایند که چگونه بااستفاده از روش CPR جان افراد رانجات دهند.

برایکسانی که دید ضعیفی دارند، مجله ID به ساعت های iBeam Mck watch اشاره میکند: " یکی از دکمه ها را فشار می دهید، یک فنر، یک صفحه لنز تقویت کننده x2 بزرگ کننده را به طور عمودی به طرف صورت شما باز کرده و سپس دکمه دیگریرا فشار می دهید تا نور چشمک زن LED سفید زمینه ای روشن و مناسب برای دیدشما تولید کند."

ورزش هایآمادگی ذهنی برای مغز، برنامه ورزشی ذهنی سوئدی آنلاین از POSIT Science،وسیله ای برای بهبود عملکردهای شناختی مردم در دهه 60 از عمرشان است، اماافراد جوان تر می توانند سلول های خاکستری مغز خود را به وسیله اینتمرینات حفظ کرده و با این عمل آمادگی مغز خود را حفظ نمایند.

در اولین گزارشی که تا کنون از سوی شرکت تحقیق و مشاوره مجمع آینده گرایان و تحلیل گران فناوری های اجتماعی در دست است، 12 صورت وضعیتو خلاصه از رویکردهایی به چشم می خورد که حیطه های مهم نو آوری و فن آوری را تا سال 2025 در بر می گیرد.

همراهبا خلق ابزارهای ابداعی، مشکلات بالقوه زیادی وجود دارد و طراحان ابزارهایپزشکی و بهداشتی هنوز لازم است تولیدات خود را به صورت آزمایشی بر روی بشرو ارگان های بدنی او به صورت واقعی، استفاده نمایند.

منبع فارسی: http://dixiner.blogspot.com/2008/11/blog-post_5493.html
منبع انگلیسی: http://www.asme.org/NewsPublicPolicy/Newsletters/METoday/Articles/Top_7_Design_Trends.cfm

 

نظرات () تاریخ : چهارشنبه 20 آذر 1392 زمان : 21:24 بازدید : 67 نویسنده : مدیر
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
 • بازاریابی و مدیریت بازار

 • اقتصاد

 • مدیریت

 • بازار پول و سرمایه

 • کسب و کار

 • محصولات

 • آمار سایت
 • کل مطالب : 276
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : 2
 • آی پی دیروز : 4
 • بازدید امروز : 30
 • باردید دیروز : 65
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 199
 • بازدید ماه : 346
 • بازدید سال : 4,114
 • بازدید کلی : 48,563

 • مرجع کد و ابزار وب

  ابزار ساخت کد پاپ آپ نيو تب