close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
بسته بندی های پایدار و دوست دار محیط زیست
loading...

جستجوگر مدیر

  بسته بندی های پایدار و دوست دار محیط زیست  ارسال کننده : مریم یزدانیان بازارمصرف امروزی، با توجه به حجم بالای تولید و مصرف، مصرف کنندگان وتولیدکنندگان و همه صاحبان صنعت را به طراحی سبز و دوست دار محیط زیستهدایت می کند. فعالیت هایی که تولید کنندگان و صاحبان نام های تجاری، دراین زمینه انجام می دهند عبارتند از: · کاهش مقدارزباله · استفاده از محصولات با قابلیت بازیافت آسان · میزان بیشتر بازیافت · استفاده از مواد با منابع تجدید پذیر · استفاده کمتر…

رسالت ما

امروزه نقش و اهمیت تجارت به ويژه در حوزه بين المللي در رشد وتوسعه اقتصادی کشورها  بر کسی پوشیده نیست این اهمیت به اندازه ای است که كه اغلب از آن به عنوان موتور رشد و توسعه اقتصاد کشورها  یاد میشود.

با توجه به نقش و اهمیت تجارت و اقتصاد در پیشرفت جوامع، گروه "تجارت در دهکده ایرانی"  در سال 1390 با هدف ارائه  اطلاعات و اخبار مورد نیاز در حوزه تجارت واقتصاد آغاز بکار کرد و تاکنون با همکاری دوستان توانسته است علاوه بر ارائه آخرین اخبار روز این حوزه بیش از هزار مقاله مرتبط را بصورت طبقه بندی شده در اختیار علاقمندان قرار دهد .

هدف ما،  کمک به علاقمندان حوزه تجارت  و اقتصاد و تسهیل دستیابی ایشان به منابع این دانش است. ماسعی داریم ازطریق تسهیل فرایند انتقال دانش به علاقمندان آن به کسب وکارهای نیازمند به این دانش کمک کرده وازاین طریق درافزایش رفاه اقتصادی نقش مثبتی ایفا کنیم، ما تلا ش خواهیم کرد در حد توان خود  اطلاعات مورد نیازبرای تصمیم گیری فعالان اقتصادی و تجاری را از طریق این سایت ارائه نمائیم و دست  کلیه کسانی که تمایل دارند ما را در رسیدن به این هدف یاری نمایند میفشاریم.


بسته بندی های پایدار و دوست دار محیط زیست

 

بسته بندی های پایدار و دوست دار محیط زیست

 ارسال کننده : مریم یزدانیان

بازارمصرف امروزی، با توجه به حجم بالای تولید و مصرف، مصرف کنندگان وتولیدکنندگان و همه صاحبان صنعت را به طراحی سبز و دوست دار محیط زیستهدایت می کند. فعالیت هایی که تولید کنندگان و صاحبان نام های تجاری، دراین زمینه انجام می دهند عبارتند از:
·
کاهش مقدارزباله
·
استفاده از محصولات با قابلیت بازیافت آسان
·
میزان بیشتر بازیافت
·
استفاده از مواد با منابع تجدید پذیر
·
استفاده کمتر از بسته بندی

 

هفت اصل از جانب تولید کنندگان در زمینه تولید بسته بندی های دوست دار محیط زیست مطرح گردیده است:
·
حذف بسته بندی در برخی اجناس و یا مواد غذایی
·
کاهش بسته بندی مواد
·
استفاده از بسته بندی های قابل استفاده مجدد
·
قابل تجدید
·
قابل بازیافت
·
سود (سود اقتصادی - هدف نهایی پس انداز یا هزینه خنثی)
·
آموزش

باوجود پیشرفت های علمی بسیار، هنوز تعداد مواد قابل بازیافت در دسترس برایبسته بندی محصول محدود و اندک است و مواد سنتی مورد استفاده در بسته بندی،از نظر میزان استفاده اکسیژن زیاد و رطوبت بالا، آلاینده های مهمی برایمحیط زیست به شمار می روند. با این حال، با طراحی بهتر، مواد و متریالمناسب تر و برنامه ریزی های دقیق تر (به ویژه از جانب کشورهای عضو اکو) میتوان به بسته بندی های دوست دار محیط زیست به عنوان جایگزینی برای بستهبندی های کنونی دست پیدا کرد. در کنار آن این نکته را نیز باید در نظرداشت که ارائه راه حل های سازگار با محیط زیست در زمینه بسته بندی هایپایدار، باید هم راستا با حفظ کیفیت بالای محصول و بسته بندی آن باشد.

منابع قابل بازیافت:
محصولاتیبا چرخه رشد کمتر از یک سال، باید قابلیت تبدیل به محصولات دیگر، استفادهمجدد و یا قابلیت بازگشت به خاک را داشته باشند (در مواد کامپوزیتی درابتدا با کاهش میزان آب و دی اکسید کربن و بدون برجاگذاردن باقیمانده مواددر طی 45 تا 90 روز).

استفاده از منابع قابل استفاده چندین باره:
باتوجه به اثرات گرم شدن کره زمین و کاهش منابع طبیعی، باید به دنبال راههایی بود که میزان استفاده از منابع طبیعی را کاهش دهد و یا آن را قابلاستفاده مجدد و یا قابلیت بازیافت تمام اجزای تجدید ناپذیر آن را داشتهباشد.

بسته بندی های پلاستیکی با کیفیت بالا:
· HDPE HDPE (
پلی اتیلن دانسیته بالا)
· LDPE LDPE (
پلی اتیلن دانسیته پایین)
· PET (
پلی استر)
· RPET RPET (
پلی استر بازیافتی)
· PP (
پلی پروپیلن)
· PS PS (
پلی استایرن)

بسته بندی های پلاستیکی با کیفیت پایین تر:
· PVC
پی وی سی (وینیل کلراید)
· PC (
پلی کربنات)

جایگزین هایی جدید برای پلاستیک در صنعت بسته بندی:
بیوپلاستیکها و فیبر-کامپوزیت ها گرچه ازجمله پلاستیک های دوست دار محیط زیست محسوبمی شوند، در همه مواد نمی توانند جایگزین های مناسبی برای پلاستیک هایکنونی باشند. به عنوان مثال PLA و برخی فیبرها در شرایط سرمای شدید و فریزکردن، بسیار شکننده و نامقاوم هستند و البته پیشترفت های چشم گیری در اینزمینه در حال انجام می باشد.

انواع پلاستیک های پایدار و دوست دار محیط زیست:
· Polylactide Acid (PLA) Plastics
· Bagasse - Sugar Cane Pulp
· Palm Fiber
· Biomass Fiber Composite - AgroResin
· Reed Fiber - a Japanese Innovation
· PlasTerra - Biodegradable Plastic
. Polylactide Acid (PLA) Plastics

PLA که نوعی پلاستیک شفاف است که از مواد طبیعی ساخته شده است (مثل نشاسته ذرت).

 Bagasse (از فیبرهایی تشکیل شده که به رنگ طبیعی عاجی هستند. وقتی شیره نیشکر رااز آن میگیرند ماده ای باقی می ماند که همان bagasse است.)

Palm Fiber (از مواد باقی مانده از روغن گیری خرما تولید می شود. این مادهبسیار شبیه bagasse می باشد و هر دوی این مواد برای تولید بسته بندی هایینظیر ظروف یکبار مصرف مناسب می باشند.)


Biomass Fiber Composite - AgroResin (
از مواد تجزیه پذیر و قابلیت کود شدن وتبدیل پذیری به مواد آلی برای مصارف کشاورزی biomass ساخته شده است و درواقع ریشه طبیعی دارد و مصارفی مشابه با palm fiber در صنعت بسته بندیدارد.)


Reed Fiber (
فیبرهای برگرفته از ساقه های نی که رشد سریع و چشم گیری داستند. آنها می توانند به مواد آلی دیگر تبدیل شوند و به چرخه بازیافت موادبازگردند. این مواد در مناطق ساحلی و کنار دریاها یا بستر رودخانه ها رشدپیدا می کنند. این مواد هیچ گونه ارزش خوراکی ای نداشتند و تنها برایتولید ایننوع پلاستیک در ژاپن تولید می شوند.)


PlasTerra (
یک نوع پلاستیک تجزیه پذیر است که از bioresinهای متفاوتی با قابلیتتجزیه زیاد مانند نشاسته،PLA، و سایر انواع فیبر تشکیل یافته است.)

نمونه هایی از بسته بندی های پایدار (sustainable packaging)

1. استفاده از مواد با قابلیت بازیافت بالا

طراحی بطری قابلیت بازیافت % 100

2. کاهش مواد شیمیایی و چسب ها در صنعت چاپ و همچنین اتصالات بسته بندی

 
لیبل های با جنبه های دکوراتیو بالا و کاهش و یا حذف مواد شیمیایی به ویژه چسب ها

3. افزایش دفعات استفاده از بسته بندی محصول:

استفاده از کیسه های پارچه ای با قابلیت استفاده مجدد به عنوان جایگزین کیسه های نایلونی

4. استفاده از عناصر طبیعی مانند فلز به عنوان یک ماده دوست دار محیط زیست با قابلیت بازیافت بالا:
5.
بسته بندی خلاقه با مواد طبیعی

برگهای موز دارای خواص خوبی در صنعت مواد غذایی هستند آنها دارای یک سطح چربضخیم هستند که چربی و رطوبت مواد را به خوبی در خود ذخیره می دارند. همچنین این برگ ها نرم و منعطف هستند و از این رو می توانند در روش هایمختلف بسته بندی شکل پذیر باشند. برای باز کردن بسته بندی هایی که با اینبرگ ها شکل گرفته اند به سادگی و به کمک یک سوراخ ساده می توان از آنهااستفاده نمود.

6. بسته بندی به مثابه یک عامل بازدارنده آلودگی های محیط زیست


باتریها یکی از آلوده کننده ترین محصولات تولید بشر می باشند و خطری که ازآمیختگی این زباله های مرگ آفرین با سایر زباله های شهری پدید می آیدبسیار شایع می باشد. از این رو دقت در نحوی توزیع، استفاده و دور ریختنباتری ها را می توان در روند طراحی ما طراحان بسیار پر اهمیت دانست.

منبع: http://alzahraidclub.blogfa.com/post-34.aspx

نظرات () تاریخ : چهارشنبه 20 آذر 1392 زمان : 21:15 بازدید : 54 نویسنده : مدیر
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
 • بازاریابی و مدیریت بازار

 • اقتصاد

 • مدیریت

 • بازار پول و سرمایه

 • کسب و کار

 • محصولات

 • آمار سایت
 • کل مطالب : 276
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 10
 • بازدید امروز : 17
 • باردید دیروز : 20
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 102
 • بازدید ماه : 328
 • بازدید سال : 328
 • بازدید کلی : 49,113

 • مرجع کد و ابزار وب

  ابزار ساخت کد پاپ آپ نيو تب