close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
اصول تنظیم برنامه بازاریابی سود آفرین
loading...

جستجوگر مدیر

  اصول تنظیم برنامه بازاریابی سود آفرین مترجم: فرناز صفدری منبع : روزنامه تفاهم   تنظیم برنامه بازاریابی موثر و سودآفرین كار رعب آوری نیست. این برنامه شماست. باید اهداف آن برایتان واضح باشد. نیازی نیست به زرق و برق آن بپردازید یا آن را از كلمات پیچیده پر كنید. فقط كافی است اهداف خود را به طور شفاف بنویسید و در جهت تحقق بخشیدن به آن تلاش كنید.   ابتدا تصور كنید قرار است چند روزی به مسافرت بروید. چه اسباب و لوازمی برمی دارید؟ چه برنامه ای در نظر می گیرید؟ چه چیزهایی را بر چه چیزهایی…

رسالت ما

امروزه نقش و اهمیت تجارت به ويژه در حوزه بين المللي در رشد وتوسعه اقتصادی کشورها  بر کسی پوشیده نیست این اهمیت به اندازه ای است که كه اغلب از آن به عنوان موتور رشد و توسعه اقتصاد کشورها  یاد میشود.

با توجه به نقش و اهمیت تجارت و اقتصاد در پیشرفت جوامع، گروه "تجارت در دهکده ایرانی"  در سال 1390 با هدف ارائه  اطلاعات و اخبار مورد نیاز در حوزه تجارت واقتصاد آغاز بکار کرد و تاکنون با همکاری دوستان توانسته است علاوه بر ارائه آخرین اخبار روز این حوزه بیش از هزار مقاله مرتبط را بصورت طبقه بندی شده در اختیار علاقمندان قرار دهد .

هدف ما،  کمک به علاقمندان حوزه تجارت  و اقتصاد و تسهیل دستیابی ایشان به منابع این دانش است. ماسعی داریم ازطریق تسهیل فرایند انتقال دانش به علاقمندان آن به کسب وکارهای نیازمند به این دانش کمک کرده وازاین طریق درافزایش رفاه اقتصادی نقش مثبتی ایفا کنیم، ما تلا ش خواهیم کرد در حد توان خود  اطلاعات مورد نیازبرای تصمیم گیری فعالان اقتصادی و تجاری را از طریق این سایت ارائه نمائیم و دست  کلیه کسانی که تمایل دارند ما را در رسیدن به این هدف یاری نمایند میفشاریم.


اصول تنظیم برنامه بازاریابی سود آفرین

 

اصول تنظیم برنامه بازاریابی سود آفرین

مترجم: فرناز صفدری

منبع : روزنامه تفاهم

 

تنظیم برنامه بازاریابی موثر و سودآفرین كار رعب آوری نیست. این برنامه شماست. باید اهداف آن برایتان واضح باشد. نیازی نیست به زرق و برق آن بپردازید یا آن را از كلمات پیچیده پر كنید. فقط كافی است اهداف خود را به طور شفاف بنویسید و در جهت تحقق بخشیدن به آن تلاش كنید.

 

ابتدا تصور كنید قرار است چند روزی به مسافرت بروید. چه اسباب و لوازمی برمی دارید؟ چه برنامه ای در نظر می گیرید؟ چه چیزهایی را بر چه چیزهایی مقدم می دانید؟

 

اكثر مردم در این مواقع سه مسئله را مدنظر قرار می دهند:

 

۱) كجا می خواهند بروند.

 

۲) چگونه می خواهند بروند.

 

۳) چه مدت می خواهند آنجا بمانند. مسلما شما پس از تصمیم گیری در این موارد با استفاده از نقشه مسیر مورد نظر، مقداری كه در هر روز باید بپیمایید و مسائلی از این دست را مورد توجه قرار می دهید. حتی ممكن است هتل محل اقامت و هزینه ای كه برای تفریح یا خورد و خوراك متحمل می شوید را هم از قبل حساب كنید و آنها را روی كاغذ بیاورید.

 

واضح است كه با توجه به مقتضیات امكان دارد این برنامه دستخوش تغییراتی شود. برای نمونه ممكن است در جایی بیشتر به شما خوش بگذرد وبخواهید مدت بیشتری آنجا بمانید. یا ممكن است از هتل محل اقامت خود راضی نباشید و تصمیم بگیرید زودتر از برنامه آنجا را ترك كنید. حتی اگر بخواهید در تصمیم گیری های خود چنین تغییراتی بدهید با وجود برنامه مشخص و از پیش تعیین شده این تغییرات بسیار آسانتر و سازماندهی شده تر صورت می گیرند. با این كار در وقت خود صرفه جویی می كنید و فرصت بیشتری برای لذت بردن از مسافرت می یابید. در تجارت هم باید همین گونه سازماندهی شده و با برنامه پیش بروید. حالا سوال من اینست كه آیا شما برای موفقیت در تجارت خود برنامه بازاریابی مشخصی دارید؟ اگر پاسختان مثبت است به شما تبریك می گویم. اما اگر پاسختان منفی است بد نیست بدانید شما جزء ۹۸ درصدی هستید كه من تاكنون این سوال را از آنها پرسیده ام.

 

به راستی چرا این گونه است؟ چرا ما برای انتخاب مسیرمان در سفر از برنامه و نقشه استفاده می كنیم اما برای كسب نتایج مطلوب در كسب و كارمان اینقدر حساب نشده و بی برنامه پیش می رویم؟

 

در اینجا لازم است به دو نكته زیر كه موفقیت یا عدم موفقیت تجارت شما را تعیین می كنند توجه كنید:

 

۱) برنامه بازاریابی مكتوب موجب افزایش بازدهی تجارت می شود.

 

۲) نداشتن برنامه بازاریابی مكتوب یا فقط داشتن تصویری ذهنی از آن نتیجه مثبتی برای تجارت در بر ندارد.

 

برنامه بازاریابی مكتوب تصویر دقیقی از آنچه برای رسیدن به هدف نیاز است به دست می دهد.

 

● چهار مرحله تنظیم برنامه بازاریابی سودآفرین در زیر ذكر شده است:

 

۱) انتخاب هدف و مشخص نمودن مراحل دستیابی به آن

 

جهت دستیابی به اهداف مالی ابتدا باید آن اهداف را تعیین كنید!

 

به عبارتی باید مشخص كنید كه می خواهید درآمد سالانه تان چقدر باشد. یا چه میزان درآمدی مخارج سالانه تان را تامین می كند. حال این مخارج را تقسیم كنید و آن را به صورت ماهانه و هفتگی هم محاسبه نمائید. چنانچه این میزان برای تجارت شما منطقی و مطلوب است، آن را یك بار دیگر تقسیم و برای هر روز محاسبه كنید. بدیهی است كه در صورت دستیابی به اهداف روزانه، هفتگی و ماهانه خود به اهداف سالانه نیز دست می یابید.

 

۲) ترسیم منحنی كسب و كار

 

برنامه بازاریابی، جهت جلب مشتری و تحقق اهداف مالی از پیش تعیین شده تنظیم می شود. اگر حداقل یك سال از تجارت شما می گذرد، كم و بیش با اهداف مالی مطلوب خود آشنا هستید و می توانید برنامه بازاریابی خود را براساس نتایج سال گذشته تنظیم كنید. اما اگر قصد دارید تازه وارد عرصه تجارت شوید و از اهداف مالی مطلوب آگاه نیستید، می توانید برنامه بازاریابی خود را براساس معیار و نتایج متعارف تجارت های مشابه تنظیم كنید.

 

برنامه بازاریابی زمانی معنا می یابد كه شما مسیر كار خود را به دقت مشخص كنید و از منحنی كسب و كارتان مطلع باشید. برای نمونه باید خوب به این موارد توجه كنید: برای جلب مشتری جدید به چه چیز نیاز دارید؟ چه تعداد تماس تلفنی باید بگیرید؟ چه تعداد ملاقات های شغلی باید ترتیب دهید؟ چه مدت باید این كار را ادامه دهید؟ چه مشتریانی برای تجارت شما سودآفرین هستند؟ بازاریابی برای چه مشتریانی آسانتر است؟ چه تعداد مشتری نیاز دارید تا به اهداف مالی روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه خود دست یابید؟

 

در گذشته چه راهكارهایی برای جلب مشتری جدید مفید بوده است؟ در ازای هر تبلیغ و فعالیت بازاریابی چه تعداد مشتری جدید به دست آورده اید؟ آیا با برگزاری كارگاه یا سمینار سود بیشتری كسب كرده اید؟ از چه نوع تبلیغاتی استفاده می كنید؟ چه راهكارهای بازاریابی جدیدی در نظر دارید؟ اینها مواردی هستند كه باید در منحنی كار شما گنجانده شوند و خوب به آنها توجه كنید. سرمایه گذاری روی هر كدام از این موارد موجب می شود در طولانی مدت از هزینه آن كاسته شود و آسانتر به برنامه بازاریابی خود تحقق بخشید.

 

۳) تحلیل نتایج و ثبت آنها

 

اگر تحلیل درستی از نتایج فعالیت های بازاریابی خود ندارید و نمی دانید كدام راهكار برایتان موثر و كدامیك غیرموثر است چگونه می خواهید به اهداف مالی خود دست یابید؟

 

اعتماد به هیچ برنامه یا راهكار بازاریابی نباید شما را از توجه به نتایج واقعی آن راهكار باز دارد. باید مدام نتایج كار خود را تحلیل كنید. برای نمونه اگر مشتری جدیدی با شركت شما تماس گرفته است باید از او بپرسید: چگونه با شركت شما آشنا شده است؟ از طریق یك دوست؟ راهنمای تلفن مشاغل؟ تبلیغات؟ دفترچه های راهنما؟ سمینارها یا كارگاه هایی كه شما در آنها شركت كرده اید؟ یا از طریق مصاحبه ای كه با یك شبكه محلی داشته اید؟

 

جوابها را ثبت كنید. تحلیل و بررسی نتایج به فعالیت های بازاریابی شما جهت می دهد و راه كسب نتایج مطلوب را مشخص می كند. اگر فقط یك بار مسیر را پیدا كنید ادامه آن آسانتر می شود.

 

۴) بررسی برنامه و اعمال تغییرات احتمالی جهت كسب نتایج بهتر

 

برنامه بازاریابی خوب برنامه ای است كه با توجه به تحلیل بازار و نتایج كسب شده همواره تغییر كند و بهتر شود. زیرا از طریق این برنامه نكات آموزنده ای به دست آمده است كه با اصلاح و تقویت آن برنامه بهتری حاصل می شود.

 

با استفاده از نتایج به دست آمده در مرحله ۳ در مورد اثربخشی برنامه بازاریابی خود تصمیم گیری كنید. ببینید كدام روش بیشترین سود و كدام روش كمترین سود را داشته است. كدام روش برای سوددهی نیاز به تغییر دارد؟ و كدام محصولات یا خدمات سوددهی بیشتری دارند؟ آیا باید در مورد آنها تبلیغات بیشتری كرد؟

 

چنانچه متوجه شدید هزینه راهكاری كه در پیش گرفته اید از سوددهی آن بیشتر است آن را ترك كنید. به سراغ راهكارهای دیگر بروید و نتایج هر تغییر و تحول را به دقت بررسی كنید.

 

● جمع بندی

 

تنظیم برنامه بازاریابی موثر و سودآفرین كار رعب آوری نیست. این برنامه شماست. باید اهداف آن برایتان واضح باشد. نیازی نیست به زرق و برق آن بپردازید یا آن را از كلمات پیچیده پر كنید. فقط كافی است اهداف خود را به طور شفاف بنویسید و در جهت تحقق بخشیدن به آن تلاش كنید.

 

نظرات () تاریخ : دوشنبه 18 آذر 1392 زمان : 0:4 بازدید : 30 نویسنده : مدیر
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
 • بازاریابی و مدیریت بازار

 • اقتصاد

 • مدیریت

 • بازار پول و سرمایه

 • کسب و کار

 • محصولات

 • آمار سایت
 • کل مطالب : 276
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 8
 • بازدید امروز : 56
 • باردید دیروز : 27
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 160
 • بازدید ماه : 307
 • بازدید سال : 4,075
 • بازدید کلی : 48,524

 • مرجع کد و ابزار وب

  ابزار ساخت کد پاپ آپ نيو تب