close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
سرمایه داری بدون اصطکاک در عصر اینترنت
loading...

جستجوگر مدیر

  سرمایه داری بدون اصطکاک در عصر اینترنت جان مک میلان ترجمه و تنظیم: مهدی نصرتی روزنامه دنیای اقتصاد ( www.donya e eqtesad.com ) تصور کنید برای یک شرکت آمریکایی کار می کنید که کفش های مد روز را تولید می کند و قصد دارد عملیات تولید را به کشوری با هزینه های کمتر برونسپاری کند. چگونه به دنبال بنگاه های محلی می گردید تا با آنها قرارداد ببندید؟ شما می توانید وقت زیادی را صرف کنید تا در مورد بنگاه های محلی تحقیق کنید، از کارگاه های آنها دیدن کنید، کیفیت کار آنها را بسنجید و با آنها بر سر قیمت چانه…

رسالت ما

امروزه نقش و اهمیت تجارت به ويژه در حوزه بين المللي در رشد وتوسعه اقتصادی کشورها  بر کسی پوشیده نیست این اهمیت به اندازه ای است که كه اغلب از آن به عنوان موتور رشد و توسعه اقتصاد کشورها  یاد میشود.

با توجه به نقش و اهمیت تجارت و اقتصاد در پیشرفت جوامع، گروه "تجارت در دهکده ایرانی"  در سال 1390 با هدف ارائه  اطلاعات و اخبار مورد نیاز در حوزه تجارت واقتصاد آغاز بکار کرد و تاکنون با همکاری دوستان توانسته است علاوه بر ارائه آخرین اخبار روز این حوزه بیش از هزار مقاله مرتبط را بصورت طبقه بندی شده در اختیار علاقمندان قرار دهد .

هدف ما،  کمک به علاقمندان حوزه تجارت  و اقتصاد و تسهیل دستیابی ایشان به منابع این دانش است. ماسعی داریم ازطریق تسهیل فرایند انتقال دانش به علاقمندان آن به کسب وکارهای نیازمند به این دانش کمک کرده وازاین طریق درافزایش رفاه اقتصادی نقش مثبتی ایفا کنیم، ما تلا ش خواهیم کرد در حد توان خود  اطلاعات مورد نیازبرای تصمیم گیری فعالان اقتصادی و تجاری را از طریق این سایت ارائه نمائیم و دست  کلیه کسانی که تمایل دارند ما را در رسیدن به این هدف یاری نمایند میفشاریم.


سرمایه داری بدون اصطکاک در عصر اینترنت

 

سرمایه داری بدون اصطکاک در عصر اینترنت

جان مک میلان ترجمه و تنظیم: مهدی نصرتی

روزنامه دنیای اقتصاد ( www.donya e eqtesad.com )

تصور کنید برای یک شرکت آمریکایی کار می کنید که کفش های مد روز را تولید می کند و قصد دارد عملیات تولید را به کشوری با هزینه های کمتر برونسپاری کند. چگونه به دنبال بنگاه های محلی می گردید تا با آنها قرارداد ببندید؟

شما می توانید وقت زیادی را صرف کنید تا در مورد بنگاه های محلی تحقیق کنید، از کارگاه های آنها دیدن کنید، کیفیت کار آنها را بسنجید و با آنها بر سر قیمت چانه زنی کنید. یا این که به سادگی این فرآیند جست و جو را به یک متخصص واگذار کنید. برای مثال در تایوان، دلالانی هستند که نقش واسطه میان خانه های مد در آمریکا و اروپا و

 

سازندگان کفش در تایوان را ایفا می کنند. این شرکت های تجاری به عنوان «مرکز اطلاعات شرایط مدیریتی و مالی» سازندگان کفش در تایوان فعالیت می کنند. این شرکت ها، اطلاعات طرف دیگر را نیز جمع آوری می کنند؛ یعنی اطلاعاتی در مورد نوع تقاضا و قابل اعتماد بودن خریدار آمریکایی و اروپایی. معمولا کارمندانی از شرکت تجاری در کارخانه ها حضور دارند تا بر روند تولید سفارش ها نظارت داشته باشند. اگر بعدا اختلافی میان شرکـت های کفش آمریکایی و مقاطعه کاران تایوانی رخ دهد، این شرکت های تجاری اطلاعات کافی را دارند که بتوانند قضاوت کنند کدام طرف مقصر بوده است، لذا این شرکت ها به عنوان کارگزاری صادق نیز فعالیت می کنند. این شرکت های تجاری به فعالیت بهتر بازار کمک می کنند و از این طریق سود کسب می کنند. افراد معمولا دوست دارند در معاملات خود، دست واسطه ها را کوتاه کنند، اما گاهی اوقات واسطه ها باارزش هستند. وقتی اطلاعات آزادانه جریان داشته باشد، ممکن است دست واسطه ها کوتاه شود، ولی وقتی اطلاعات آزاد یا مجانی نیست، آنها خدمات مفیدی ارائه می دهند.

 

«اطلاعات خیلی ارزان است و در عین حال خیلی گران است» این جمله هم در مورد تکنولوژی های پیشرفته صادق است و هم در مورد فناوری های ساده. «از یک طرف اطلاعات، رایگان است زیرا می توان به ارزانی آن را توزیع، تکثیر یا ترکیب کرد و هزینه این کارها بسیار ناچیز است. از یک طرف اطلاعات گران است زیرا می تواند برای دریافت کننده آن بی اندازه باارزش باشد.»

 

هر چیزی که کسب اطلاعات را آسان تر کند موجب قدرت بیشتر خریداران می شود. هر نوآوری در بازار ، مانند تجارت الکترونیک که هزینه های جست و جو را کاهش دهد موجب کارآتر شدن بازارها می شود. مردم پول و زمان کمتری را برای جست و جو تلف می کنند. خریداران و فروشندگان بهتر با هم جفت و جور می شوند و قیمت گذاری رقابتی تر می شود که به نفع خریداران است.

 

وقتی نوآوری ها هزینه های جست و جو را کاهش می دهد به خریداران نیز کمک زیادی می شود. جست و جوی اطلاعات منابع را بر باد می دهد. بهبود در اطلاعات بازار شرایط برنده برنده را پدید می آورد؛ وقتی بازارها بهتر کار می کنند فروشندگان نیز مانند خریداران منتفع می شوند. خرده فروشان اینترنتی نظیر سایت آمازون، شرایطی را مهیا می کنند که باعث کاهش هزینه جست و جو در خرید می شود. موفقیت چنین سایت هایی در جذب مشتری بر این پایه است که برای خریداران کتاب جست و جو در فضای سایبر، آسان تر از جست و جو در فضاهای فیزیکی است. در سایت های خودرو نظیر Autobytel.com و Carpoint.com ، خریداران از طریق کامپیوتر خود می توانند از چندین فروشنده مختلف قیمت بگیرند. اینترنت، با کاهش هزینه های جست و جوی خریداران، قیمت گذاری را به نفع خریداران تغییر داده است. البته این شرایط می تواند به نفع فروشندگان نیز تمام شود. در برخی روستاهای هند، روستاییان با همدیگر یک کامپیوتر خریده اند. در روستای باگدی در ایالت مدهیا پرادش ، روستاییان با استفاده از کامپیوتر روستا از قیمت گندم، سیر و سایر محصولات در حال معامله در بازارهای مجاور پرینت می گیرند. این کار قدرت چانه زنی آنها را در برابر دلال ها افزایش می دهد. یک کشاورز در این باره چنین می گوید: «اگر قیمتی که واسطه پیشنهاد می دهد مناسب باشد به او می فروشم، در غیر این صورت خودم محصولم را بازار می برم.» بدین ترتیب اطلاعات بهبود یافته، قیمت گذاری را برای کشاورزان رقابتی تر می سازد.

 

اینترنت علاوه بر این که به خریداران کمک کرده است تا قدرت چانه زنی خود را در برابر فروشندگان متعادل سازند، به گونه دیگری نیز به هردوی خریداران و فروشندگان کمک نموده است: یعنی با افزایش کارآیی سازوکار بازار. به فروشندگان از این طریق کمک شده است که خریداران آنها افزایش یافته است و خریداران دیگر فقط محدود به افراد یک منطقه نیستند بلکه می توانند در هر نقطه ای از دنیا باشند؛ به طور مشابه به خریداران نیز کمک شده است تا به فروشندگان بیشتری دسترسی داشته باشند. جفت و جور شدن بهتر به معنی شرایط بهتر هم برای خریداران و هم فروشندگان است.

 

بیل گیتس در اجلاس اقتصاد جهانی سال ۲۰۰۰ در استرالیا از تغییراتی سخن گفت که اینترنت ایجاد کرده است. به نظر وی بازارها اکنون مبتنی بر این هستند که خریداران بهترین فروشنده را پیدا کنند. در اقتصاد سنتی این کارها همراه با هزینه های بالاسری فراوانی همراه بود: یعنی هزینه ایجاد و ارتقای یک شبکه توزیع. اینترنت به شرکت ها اجازه می دهد واسطه ها را دور بزنند و مستقیما با مشتری ارتباط داشته باشند و از این طریق صرفه جویی زیادی داشته باشند. در اقتصاد سنتی معمولا شرکت های کوچک نمی توانستند هزینه های بالاسری از این دست را پوشش دهند، اما اکنون اینترنت فضایی را ایجاد کرده است که شرکت های کوچک می توانند شروع به کار کنند و ادامه حیات دهند. «به محض این که شما قادر باشید نوع محصولی که دارید را درقالب چند کلمه تایپ کنید، می توانید تقاضای آن را نیز بیابید». به عقیده بیل گیتس ما اکنون «سرمایه داری بدون اصطکاک» داریم. اکنون خدمات زیادی برای جست و جوی قیمت ها وجود دارد. علاوه بر این قیمت های عمده فروشی به صورت آنلاین قابل دسترسی است. مقایسه قیمت ها تقریبا رایگان است، حداقل برای آنهایی که سواد کامپیوتر دارند. آنهایی که دردسر مقایسه قیمت ها را تقبل می کنند به نفع دیگران نیز کار می کنند. به زبان اقتصادیون، آنها برون ریز مثبت (positive externality) ایجاد می کنند زیرا فروشنده ای که جنس خود را گران می فروشد به این فکر می اندازد که قیمت ها را کاهش دهد. چنین فروشنده ای هزینه و منفعت کار خودش را می سنجد. هزینه عبارت است از کم شدن سودی که می توانست در قیمت های اولیه به دست بیاید. منفعت عبارت است از سود حاصل از فروش به مشتریان جدید. اگر به تعداد کافی مشتریان حساس به قیمت وجود داشته باشد، کاهش قیمت به نفع فروشنده خواهد بود. جست وجوی مشتریانی که سر دو زار ده شاهی چانه می زنند و به دنبال پایین ترین قیمت ها هستند، به فروشندگان گران فروش تر فشار می آورند تا قیمت های خود را کاهش دهند، کاری که در نهایت به نفع همه خریداران تمام می شود.

 

اما با این حال در اینترنت نیز پراکندگی قیمت ها دیده می شود. در شماره بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت که آیا اینترنت واقعا موجب «سرمایه داری بدون اصطکاک» شده است یا خیر.

 

نظرات () تاریخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 زمان : 20:33 بازدید : 23 نویسنده : مدیر
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
 • بازاریابی و مدیریت بازار

 • اقتصاد

 • مدیریت

 • بازار پول و سرمایه

 • کسب و کار

 • محصولات

 • آمار سایت
 • کل مطالب : 276
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 8
 • بازدید امروز : 26
 • باردید دیروز : 27
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 130
 • بازدید ماه : 277
 • بازدید سال : 4,045
 • بازدید کلی : 48,494

 • مرجع کد و ابزار وب

  ابزار ساخت کد پاپ آپ نيو تب