close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
رفتار خرید مصرف کننده در اینترنت
loading...

جستجوگر مدیر

  رفتار خرید مصرف کننده در اینترنت   رفتار خرید مصرف کننده مقصود از رفتار خرید مصرف کننده رفتار مصرف کنندگان نهایی یعنی افراد و خانواده هایی که کالاها وخدمات را برای مصرف شخصی خریداری می نمایند در هنگام خرید است . افراد در طی روز خریدهای زیادی انجام و رفتارهای خاصی در طی این خریدها از خود نشان می دهند . شناخت این رفتارها و عوامل موثر بر آنها به شرکت در امر جذب مشتری و فروش محصولات کمک خواهد نمود . در محیط اینترنت نیز افراد هنگام خرید رفتارهای خاصی دارند که متاثر از عوامل گوناگون فیزیکی…

رسالت ما

امروزه نقش و اهمیت تجارت به ويژه در حوزه بين المللي در رشد وتوسعه اقتصادی کشورها  بر کسی پوشیده نیست این اهمیت به اندازه ای است که كه اغلب از آن به عنوان موتور رشد و توسعه اقتصاد کشورها  یاد میشود.

با توجه به نقش و اهمیت تجارت و اقتصاد در پیشرفت جوامع، گروه "تجارت در دهکده ایرانی"  در سال 1390 با هدف ارائه  اطلاعات و اخبار مورد نیاز در حوزه تجارت واقتصاد آغاز بکار کرد و تاکنون با همکاری دوستان توانسته است علاوه بر ارائه آخرین اخبار روز این حوزه بیش از هزار مقاله مرتبط را بصورت طبقه بندی شده در اختیار علاقمندان قرار دهد .

هدف ما،  کمک به علاقمندان حوزه تجارت  و اقتصاد و تسهیل دستیابی ایشان به منابع این دانش است. ماسعی داریم ازطریق تسهیل فرایند انتقال دانش به علاقمندان آن به کسب وکارهای نیازمند به این دانش کمک کرده وازاین طریق درافزایش رفاه اقتصادی نقش مثبتی ایفا کنیم، ما تلا ش خواهیم کرد در حد توان خود  اطلاعات مورد نیازبرای تصمیم گیری فعالان اقتصادی و تجاری را از طریق این سایت ارائه نمائیم و دست  کلیه کسانی که تمایل دارند ما را در رسیدن به این هدف یاری نمایند میفشاریم.


رفتار خرید مصرف کننده در اینترنت

 

رفتار خرید مصرف کننده در اینترنت

 

رفتار خرید مصرف کننده

مقصود از رفتار خرید مصرف کننده رفتار مصرف کنندگان نهایی یعنی افراد و خانواده هایی که کالاها وخدمات را برای مصرف شخصی خریداری می نمایند در هنگام خرید است . افراد در طی روز خریدهای زیادی انجام و رفتارهای خاصی در طی این خریدها از خود نشان می دهند . شناخت این رفتارها و عوامل موثر بر آنها به شرکت در امر جذب مشتری و فروش محصولات کمک خواهد نمود . در محیط اینترنت نیز افراد هنگام خرید رفتارهای خاصی دارند که متاثر از عوامل گوناگون فیزیکی و مجازی است و شرکت های فعال در تجارت الکترونیکی برای موفقیت در کار خود نیازمند شناخت این رفتارها و عوامل موثر بر آن ها هستند .

 

 

رفتار خرید سنتی

برای توصیف رفتار مصرف کننده مدل های مختلفی ایجاد شده اند . یکی از انواع این مدل ها مدل جعبه سیاه است که از طرف بسیاری از محققان مدیریت و بازاریابی به کار گرفته شده است . مدل جعبه سیاه مبتنی بر این رویکرد روان شناختی است که انسان را همچون پردازشگری در درون یک سیستم فرض می کند . خروجی این سیتم رفتار آدمی است که حاصل یک سری ورودی هاست . آنچه واقعا داخل جعبه اتفاق می افتد گرچه موضوع تحقیقات مختلفی طی این سال ها بوده است اما به درستی شناخته شده نیست .

طبق این مدل رفتار خرید مصرف کننده به مجموعه ای از عوامل فرهنگی ، اجتماعی ، فردی و روان شناختی بستگی دارد .که تا حد زیادی خارج از اختیار بازاریابان است اما شناسایی آن ها اهمیت دارد .

 

رفتار خرید اینترنتی

رفتار مشتریان در هنگام خرید از اینترنت ، همانند مدل رفتار خرید سنتی ، ناشی از یک سری عوامل فرهنگی ، اجتماعی ، فردی و یا روان شناختی است . محققان در طی چند سال گذشته رفتار خرید در محیط اینترنت را بررسی و ضمن شناسایی عوامل تاثیر گذار بر آن مدل های مختلفی برای رفتار خرید اینترنتی طراحی کرده اند که ما در اینجا به مدل پارک و کیم که عوامل تاثیر گذار بر رفتار خرید و چگونگی شکل گیری تعهد به سایت فروشنده را بیان می کند اشاره می کنیم .

 

مدل پارک و کیم

یکی از بارزترین جنبه ها و مزایای اینترنت امکان جستجوی اطلاعات گوناگون در آن است . لذا مباحث پیرامون عوامل اساسی تاثیرگذار بر رفتار خرید در تجارت الکترونیکی باید بر دسترسی به اطلاعات تمرکز یابد . موفقیت شرکت های اینترنتی تا حد زیادی به این مساله بستگی دارد که بتواند اطلاعات لازم را برای برآورده نمودن نیازهای مشتریان در اختیار انان قرار دهند . به همین جهت بررسی عوامل تاثیرگذار بر رضایتمندی اطلاعاتی مشتریان شناخت رفتار خرید آن ها را تسهیل می سازد . پارک و کیم در مطالعات خود رضایتمندی اطلاعاتی مشتریان و مزیت رابطه ای را به عنوان دو عامل اساسی در ایجاد تعهد به سایت و در نهایت تاثیر بر رفتار خرید مشتری در محیط اینترنتی مورد تایید قرار داده اند .

 

الف ) رضایتمندی اطلاعاتی : رضایتمندی اطلاعتی عبارتست از رضایت یا عدم رضایت مشتریان نسبت به کل خدمات اطلاعاتی ای که فروشنده به آنان ارائه می کند و شامل موارد زیر است :

کیفیت اطلاعات : اطلاعاتی که فروشگاه ها ارائه می دهند به دو دسته تقسیم می شونند : اطلاعات کالا که مربوط به ویژگی کالاهای عرضه شده است و اطلاعات خدمت که مربوط به خدماتی است که فروشنده به مشتریان ارائه می دهد مثلا پاسخ به سوالات رایج و یا اطلاعات در مورد چگونگی سفارش دادن محصولات مورد تقاضا .

کیفیت تعامل با کاربر : این نوع کیفیت به خصوصیات فنی سایت و چگونگی طراحی آن مربوط است . لازم است خریداران به راحتی در سایت جستجو کرده به سرعت به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابند .

امنیت : مشتریان نگران امنیت سیستم های پرداخت و حفظ حریم شخصی خود هستند و با کاهش این نگرانی رضایتمندی از خدمات اطلاعاتی سایت افزایش می یابد .

 

ب ) مزیت رابطه ای : مزیت رابطه ای عبارتست از مزیتی که مشتری ، بدون توجه به خرید محصول ، از حفظ رابطه بلندمدت خود با فروشنده به دست می آورد . بخش مهمی از این مزیت به کاهش اضطراب ناشی از اعتماد و اطمینان به فروشنده مربوط است که در طی رابطه بلند مدت خریدار با فروشنده شکل می گیرد . عوامل تاثیرگذار بر مزیت رابطه ای عبارتست از :

کیفیت اطلاعات کالا و خدمت : در صورت بالا بودن کیفیت اطلاعات کالا و خدمت ارائه شده توسط فروشنده رابطه بلندمدت بین خریدار و فروشنده شکل می گیرد .

امنیت : اطمینان از امنیت سایت نقش مهمی در شکل گیری اعتماد مشتری نسبت به فروشنده دارد و از این رو وی تمایل بیشتری خواهد داشت تا اطلاعت شخصی خود را در اختیار سایت قرار دهد و در نتیجه می تواند رابطه محکم تری با فروشنده داشته باشد .

آگاهی نسبت به سایت : آگاهی نسبت به سایت عبارتست از ادراک مشتریان از فروشگاه اینترنتی. این ادراک بر اطلاعات خارجی مانند تبلیغات مبتنی است . هرچه آگاهی نسبت به سایت بیشتر باشد مزیت رابطه ای بالاتر خواهد بود . بنابراین مزیت رابطه ای نماینگر ادراک روانی مشتری از فروشگاه اینترنتی است .

 

بر پایه مدل پارک و کیم دو عامل رضایتمندی اطلاعاتی و مزیت رابطه ای با یکدیگر تعهد به سایت را ایجاد می کنند و تعهد به سایت نیز شکل دهنده رفتار خرید است .

 

تعهد عبارتست از تمایل مداوم به حفظ یک رابطه ارزشمند و یا تمایل به مقاومت در برابر تغییر .

 

تهیه و تنظیم: ندا برجی

نظرات () تاریخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 زمان : 20:29 بازدید : 30 نویسنده : مدیر
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
 • بازاریابی و مدیریت بازار

 • اقتصاد

 • مدیریت

 • بازار پول و سرمایه

 • کسب و کار

 • محصولات

 • آمار سایت
 • کل مطالب : 276
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 10
 • بازدید امروز : 4
 • باردید دیروز : 20
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 89
 • بازدید ماه : 315
 • بازدید سال : 315
 • بازدید کلی : 49,100

 • مرجع کد و ابزار وب

  ابزار ساخت کد پاپ آپ نيو تب