close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
مديريت منابع انساني در مشاغل متوسط و كوچك
loading...

جستجوگر مدیر

مديريت منابع انساني در مشاغل متوسط و كوچك آزمایش متقاضیان کار ترجمه و تاليف: محمد سالاري   بسياري از كارفرمايان و صاحبان مشاغل علاقه مند هستند تا از مجموعه اي از آزمايش ها و آزمون ها نسبت به تعيين صلاحيت متقاضي كار، تصميم گيري كنند. اين آزمون ها مي تواند شامل آزمايش مهارت ها، هوش و ذكاوت، روانشناسي، شخصيت، صداقت، توانايي هاي جسمي، پزشكي و حتي كسب اطمينان از عدم اعتياد متقاضي كار به مواد تخديركننده باشد. هر آزمايش مي تواند بر صحت و سقم انتخاب نيروي متقاضي كار و تطابق توانايي هاي وي با شغل و…

رسالت ما

امروزه نقش و اهمیت تجارت به ويژه در حوزه بين المللي در رشد وتوسعه اقتصادی کشورها  بر کسی پوشیده نیست این اهمیت به اندازه ای است که كه اغلب از آن به عنوان موتور رشد و توسعه اقتصاد کشورها  یاد میشود.

با توجه به نقش و اهمیت تجارت و اقتصاد در پیشرفت جوامع، گروه "تجارت در دهکده ایرانی"  در سال 1390 با هدف ارائه  اطلاعات و اخبار مورد نیاز در حوزه تجارت واقتصاد آغاز بکار کرد و تاکنون با همکاری دوستان توانسته است علاوه بر ارائه آخرین اخبار روز این حوزه بیش از هزار مقاله مرتبط را بصورت طبقه بندی شده در اختیار علاقمندان قرار دهد .

هدف ما،  کمک به علاقمندان حوزه تجارت  و اقتصاد و تسهیل دستیابی ایشان به منابع این دانش است. ماسعی داریم ازطریق تسهیل فرایند انتقال دانش به علاقمندان آن به کسب وکارهای نیازمند به این دانش کمک کرده وازاین طریق درافزایش رفاه اقتصادی نقش مثبتی ایفا کنیم، ما تلا ش خواهیم کرد در حد توان خود  اطلاعات مورد نیازبرای تصمیم گیری فعالان اقتصادی و تجاری را از طریق این سایت ارائه نمائیم و دست  کلیه کسانی که تمایل دارند ما را در رسیدن به این هدف یاری نمایند میفشاریم.


مديريت منابع انساني در مشاغل متوسط و كوچك

مديريت منابع انساني در مشاغل متوسط و كوچك

آزمایش متقاضیان کار

ترجمه و تاليف: محمد سالاري

 

بسياري از كارفرمايان و صاحبان مشاغل علاقه مند هستند تا از مجموعه اي از آزمايش ها و آزمون ها نسبت به تعيين صلاحيت متقاضي كار، تصميم گيري كنند. اين آزمون ها مي تواند شامل آزمايش مهارت ها، هوش و ذكاوت، روانشناسي، شخصيت، صداقت، توانايي هاي جسمي، پزشكي و حتي كسب اطمينان از عدم اعتياد متقاضي كار به مواد تخديركننده باشد.

هر آزمايش مي تواند بر صحت و سقم انتخاب نيروي متقاضي كار و تطابق توانايي هاي وي با شغل و سمت مورد نظر تاكيد كند. بنابراين فهرست كردن ويژگي هاي غيرقابل شناسايي متقاضيان كار در مراحل پر كردن پرسشنامه استخدامي و يا مصاحبه مي تواند به عنوان اهداف كارفرما از هر آزمايش و يا استخدام موقت و دوره آزمايشي به حساب آيد.                                               

          دوره آزمايشي يك مسير دوسويه است و همان گونه كه براي كارفرمايان و صاحبان مشاغل به نتايجي منجر مي شود، مي تواند براي متقاضي كار نيز حاوي دستاوردهايي باشد. از جمله نتايجي كه مي توان براي يك متقاضي كار در پايان دوره آزمايشي متصور شد، يكي كه مهمتر از همه است بر آورده شدن انتظارات وي از شرايط و محيط كار است. اين انتظارات مي تواند از تامين اولين نيازهاي فرد خواستار كار كه همان حقوق و مزايا است، شروع و در سطوح بالاتر به تامين نيازهاي انساني وي اعم از جلب احترام ديگران، داشتن روابط صميمي، كسب موقعيت اجتماعي و رشد و شكوفايي خاتمه يابد. بنابراين دوره آزمايشي را مي توان فرصت قابل بازگشت براي آغاز يك همكاري دانست و بررسي كاربردي برخي موضوعات در اين حوزه خالي از لطف نخواهد بود:

-

آزمايش مهارت

آزمايش مهارت كه شناخته شده ترين آزمايش هاي استخدامي به حساب مي آيد، مي تواند به سادگي يك آزمايش تايپ و پيچيدگي مستندسازي طراحي يك برنامه نرم افزاري باشد. عدم آزمون متقاضي كار با توجه به اظهارات و توانايي هاي درج شده در پرسشنامه استخدامي موجب ناآگاهي از قابليت هاي واقعي متقاضي كار شده و طبعاً در تنظيم سطح توقع از عملكرد وي ايجاد اشكال مي كند و اين موضوع منبع اصلي واكنش هايي مي شود كه جهت حل و فصل آن بايد مدير، انرژي زيادي صرف كند.

تعيين سطح مهارت نيروي جديد به همكاران اين اجازه را مي دهد تا در تنظيم سرعت كار و فعاليت خود با وي، مطابق با واقعيت عمل كنند و اين نكته به يكپارچگي فعاليت ها و روندهاي كاري در مجموعه كمك مي كند.

-

آزمايش هوش و ذكاوت روانشناسي و شخصيت شناسي

برخي از صاحبان مشاغل از تست هاي نگاشته شده براي اين منظور استفاده مي كنند كه داراي قالب چند گزينه اي است. عده اي ديگر نيز چنين آزمايشي را به صورت مشاهده رفتار و واكنش نيروي جديد در شرايط مختلف كار مورد بررسي قرار مي دهند. بايد در نظر داشته باشيد كه تهيه و تنظيم و نيز تفسير چنين آزمون هايي نيازمند تخصص بوده و حاصل فعاليت يك كارشناس است.

اما نتيجه چنين آزمايش هايي به شناسايي توانايي ها و قابليت هاي متقاضي كار مي انجامد و در نتيجه مدير مجموعه را قادر مي سازد تا وي را در شرايط و موقعيت هاي مشخص براي كسب بالاترين بهره وري براي سازمان انتخاب و مامور كند. به عنوان مثال:

- استفاده از افرادي كه داراي نكته سنجي هستند، جهت بازرسي.

- استفاده از افرادي كه داراي ويژگي حركتي هستند در حوزه هاي عملياتي كار و تهييج نيروها.

- بهره برداري از افراد داراي قواي فكري و ذهني در حوزه هاي برنامه ريزي و...

آنچه كه در اين قبيل آزمايش ها حائز اهميت است، دقت در عدم تهاجم به حوزه خصوصي افراد است زيرا چنين تهاجمي اگر به عنوان فرهنگ سازماني شما در ذهن نيروي كار تصوير شود، موجب نوعي احساس بد پنهان نسبت به مجموعه مي شود كه اصولاً پيامدهاي خوبي به همراه ندارد.

 

-

آزمايش پزشكي

اين آزمايش نيز جهت تطابق توانايي هاي جسمي متقاضي كار با نوع كاري كه بر عهده وي گذارده مي شود، تاكيد دارد. بديهي است تعيين صلاحيت در اين زمينه نيز بر عهده پزشك متخصص و به صورت تاييديه سلامت به كارفرما اعلام مي شود.

-

آزمايش عدم اعتياد به مواد مخدر

براي كسب اطمينان از عدم اعتياد نيروي جديد كار به مواد تخديركننده و آسودگي از پيامدها و حاشيه هاي ناشي از آن مي توان با معرفي نيروي كار به مراكز آزمايشگاهي از چنين موضوعي اطمينان حاصل كرد.

در پايان لازم به ذكر است بايد از انجام برخي آزمايش هايي كه به تحقير متقاضي كار منجر مي شود، احتراز كرد زيرا آشكار است نمي توان از فردي كه مثلاً فاقد انگشتان دست است، به عنوان يك تايپيست استفاده كرد.

همچنين توجه داشته باشيد كه ناتواني افراد در برخي حوزه ها كه ارتباطي به شغل مورد نظر ندارد، هيچ گاه مانعي جهت همكاري با وي و بهره وري از ديگر توانايي ها و قابليت هاي او ايجاد نكند زيرا به هر حال هر كسي داراي نقاط ضعف مخصوصي است و هنر مديريت در استفاده از توانايي ها و استعدادهاست نه حسرت خوردن به خاطر ناتواني ها. از طرفي گل بي عيب فقط خداست. اين طور نيست؟

 

نقل از روزنامه سرمایه

نظرات () تاریخ : سه شنبه 23 آبان 1391 زمان : 11:35 بازدید : 52 نویسنده : مدیر
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
 • بازاریابی و مدیریت بازار

 • اقتصاد

 • مدیریت

 • بازار پول و سرمایه

 • کسب و کار

 • محصولات

 • آمار سایت
 • کل مطالب : 276
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 10
 • بازدید امروز : 24
 • باردید دیروز : 20
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 109
 • بازدید ماه : 335
 • بازدید سال : 335
 • بازدید کلی : 49,120

 • مرجع کد و ابزار وب

  ابزار ساخت کد پاپ آپ نيو تب